Nie wykryto obecności bakterii Salmonella spp. i Listeria monocytogenes w wołowinie sprzedawanej w województwie warmińsko-mazurskim – tak wynika z kontroli przeprowadzonych przez 3 laboratoria Sanepidu: w Olsztynie, Kętrzynie i w Ełku.
Badane było: mięso wołowe mielone, tatar wołowy, danie tatarskie wołowe oraz stek z polędwicy wołowej. Do kontroli pobrano 25 próbek ze sklepów wielkopowierzchniowych oraz z innych miejsc obrotu w województwie warmińsko-mazurskim. Nigdzie nie wykryto bakterii zagrażających zdrowiu bakterii.
...czytaj więcejZapraszamy szkoły do udziału w „Międzywojewódzkim Festiwalu Krótkich Filmów o HIV”. Jest to konkurs skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z 4 województw, w tym warmińsko-mazurskiego. Uczestnicy mają za zadanie stworzenie krótkiego filmu o HIV.
Zasady profilaktyki nowotworów zostały spisane w Kodeksie Walki z Rakiem. Dziś szczególnie zapraszamy do zapoznania się z tym kodeksem i stosowania zasad
Prawie 4 tysiące dzieci korzysta ze zorganizowanego wypoczynku w województwie warmińsko-mazurskim podczas ferii. Wypoczynek jest zorganizowany z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – tak wykazały kontrole, prowadzone przez Inspekcję Sanitarną, Policję i Kuratorium Oświaty. Tylko w dwóch miejscach w powiecie ełckim stwierdzono niewłaściwy stan sanitarny.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie informuje, iż dnia 24 grudnia 2018 r. będzie nieczynna.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie, Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych informuje o możliwości wykonywania badań w kierunku Chlamydia trachomatis metodą Real Time PCR, której zaletą jest wysoka czułość i dokładność w porównaniu z innymi metodami diagnostycznymi.
Proponowany test daje możliwość badania z jednej próbki 7 głównych patogenów powodujących infekcje dróg moczowo-płciowych, co z kolei ułatwia rozpoznanie czynnika etiologicznego zakażenia.
...czytaj więcejDo wzięcia udziału w spacerze, który rozpocznie się 20.10.2018 r. o godzinie 12:00 spod bramy wejściowej Zamku Kapituły Warmińskiej zaprasza pracowników WSSE w Olsztynie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Okazją jest obchodzony po raz Trzeci Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. Podczas spaceru będzie można zobaczyć m.in. rezerwat przyrody Mszar.
W Polsce rośnie liczba bakterii opornych na wszystkie antybiotyki. Na Warmii i Mazurach notuje się wyższą liczbę zakażeń, między innymi bakteriami Klebsiella pneumoniae NDM, potocznie nazywanymi New Delhi. To bakterie, które wywołują groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wiele innych chorób. Bardzo często doprowadza do sepsy, która kończy się śmiercią. Powodem szerzenia się bakterii opornych na działanie antybiotyków jest nadużywanie tych leków. W szpitalach trzeba wprowadzić spójne procedury, które pozwolą walczyć z wielolekoopornością.
Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej W Olsztynie zakupu wyposażenia pomiarowego do monitorowania zanieczyszczeń środowiska w tym: analizatora rtęci oraz pieca mikrofalowego do mineralizacji próbek
"Ciężki plecak jest groźny dla dzieci" - to tytuł artykułu, który opublikowała Gazeta Olsztyńska, powołując się na list, który Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, wystosował do rodziców uczniów. Jak zaznacza GO, inspektor radzi w nim, jak „odchudzić” plecak, a tym samym zapobiec niekorzystnym zjawiskom mogącym mieć wpływ na zdrowie młodego człowieka.
Akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dzieci w wieku 5-6 lat z województwa warmińsko-mazurskiego pod kątem występowania pasożytów przewodu pokarmowego przeprowadzi w tym roku szkolnym Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie. Przedsięwzięcie ma określić częstość występowania pasożytów jelitowych w zamkniętych grupach, do których należą przedszkolaki oraz wychowankowie domów dziecka. Badania, które będą prowadzone w Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych WSSE w Olsztynie połączone będą ze szkoleniami pracowników placówek oświatowych oraz rodziców.
Aż 400 razy więcej bakterii jest na naszych biurkach i klawiaturach do komputerów oraz na telefonach komórkowych niż w toalecie! Na ten temat mówił Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w programie "Wstaje dzień" w TVP3 Olsztyn. Rozmowa w programie zaczyna się od minuty 17'50" Zapraszamy do obejrzenia!
O projekcie bezpłatnych badań profilaktycznych dzieci w wieku 5-6 lat z województwa warmińsko-mazurskiego pod kątem zakażeń pasożytami przewodu pokarmowego mówił w programie Opinie na antenie TVP3 Olsztyn Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy...
Przestrzeganie zasad higieny oraz bezpiecznego przygotowywania posiłków jest sposobem na uniknięcie zatruć pokarmowych na koloniach i letnich obozach. Organizatorzy wypoczynku, którzy są odpowiedzialni za prowadzenie żywienia zbiorowego mają obowiązek przestrzegania wymagań i zapewnienia właściwych warunków sanitarno-higienicznych żywienia. Przypomina o tym Inspekcja Sanitarna w zawiązku z powtarzającymi się nieprawidłowościami stwierdzonymi w obiektach, organizujących wypoczynek letni dzieci i młodzieży w województwie warmińsko-mazurskim. Szczegóły w zakładce Komunikaty - Meldunki
Prowadzony jest nabór kandydatów na kurs grzyboznawczy. Kurs potrwa 8 dni, odbędzie się w dniach od 24 września do 01 października 2018r. Od kandydatów wymagane jest wykształcenie co najmniej średnie. Zgłoszenia i informacje dotyczące kursu:
tel.: (61) 854 48 46 lub 61 8544 813
e-mail : oddzial.grzyboznawczy@wssepoznan.pl
W celu zapewnienia właściwych warunków letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w okresie poprzedzającym rozpoczęcie wakacji, pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa warmińsko-mazurskiego ocenili część obiektów noclegowych pod kątem stanu przygotowania do sezonu letniego. Kontrolom poddano głównie obiekty świadczące usługi hotelarskie, w których w latach ubiegłych odbywało się najwięcej turnusów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży. W 2017 roku na 1519 turnusów letniego wypoczynku z terenu naszego województwa ujętych w elektronicznej bazie danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, ponad połowę (847) zarejestrowano właśnie w całorocznych obiektach hotelarskich.
...czytaj więcejWzorem lat ubiegłych, w ramach działań prewencyjnych związanych z przygotowaniem do letnich wakacji 2018, w okresie poprzedzającym ich rozpoczęcie (tj. w dniach od 22.05 do 08.06 bieżącego roku) Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa warmińsko-mazurskiego będzie kontrolowała wybrane obiekty noclegowe do przyjęcia dzieci i młodzieży na wypoczynek letni.
...czytaj więcejWojewódzka Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna w Olsztynie uprzejmie informuje, że w dniach 23-29 kwietnia 2018 r. obchodzony będzie „Europejski Tydzień Szczepień”.
Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to „Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep”.
...czytaj więcejWojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu organizuje trzydniowy kurs dla kandydatów na klasyfikatorów grzybów świeżych. Kurs odbędzie się w dniach od 17 do 19 maja 2018 r. w miejscowości Wolsztyn w województwie wielkopolskim.
...czytaj więcejDnia 16 lutego 2018 roku weszła w życie ustawa z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium (Dz. U. z 2017 r., poz. 2111).
Ustawa wprowadza m.in:
- zakaz reklamy i promocji usług w zakresie udostępniania solarium,
- zakaz udostępniania solarium osobom małoletnim,
- obowiązek umieszczania w solarium informacji o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18 roku życia oraz o ryzyku związanym z korzystania z solarium.
Oddział Badania Wody, Gleby, Powietrza informuje, że badanie próbek wody do spożycia w kierunku oznaczenia Clostridium perfringens wg PN-EN ISO 14189:2016 wykonywane będzie wyłącznie 2 razy w tygodniu: poniedziałek i wtorek.
...czytaj więcejRaz w tygodniu na naszej stronie internetowej będziemy zamieszczać szczegółowe informacje na temat zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. W tabelach będą podane następujące liczby: osób, które zachorowały i tych, które z powodu grypy trafiły do szpitala, ewentualnych zgonów oraz wyników naszych badań laboratoryjnych potwierdzających grypę u pacjentów.
...czytaj więcejW 2018 r. rusza kolejna europejska kampania informacyjna z cyklu „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” pod hasłem „Substancje niebezpieczne pod kontrolą”.
Narażenie na substancje niebezpieczne jest bardziej powszechne w miejscach pracy w Europie niż większość ludzi zdaje sobie z tego sprawę. Substancje niebezpieczne w miejscu pracy mogą powodować różne problemy zdrowotne i choroby, a także stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa.
...czytaj więcejOddział Wirusologiczno-Serologiczny Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wdrożył badanie w kierunku 7 głównych patogenów powodujących infekcje dróg moczowo-płciowych.
...czytaj więcejPaństwowa Inspekcja Sanitarna województwa warmińsko-mazurskiego każdego roku u schyłku wakacji ocenia przygotowanie szkół do nowego roku szkolnego. W roku bieżącym informacje na ten temat zebrano z 583 szkół wszystkich typów funkcjonujących na terenie naszego województwa samodzielnie bądź w ramach zespołów. Skontrolowano pod tym kątem 177 placówek, głównie tych w których prowadzone było postępowanie administracyjne.
...czytaj więcejPaństwowa Inspekcja Sanitarna kontynuuje badania mięsa drobiowego i jaj w kierunku zanieczyszczenia fipronilem. Dotychczas w laboratoriach Państwowej Inspekcji Sanitarnej zbadano 25 próbek mięsa drobiowego i 85 próbek jaj dostępnych na rynku krajowym. W żadnej ze zbadanych próbek mięsa nie stwierdzono obecności fipronilu. Natomiast w 3 z 85 próbek jaj (1 próbka stanowi minimum 12 sztuk jaj kurzych) stwierdzono przekroczenie poziomu dopuszczalnego (0,005 mg/kg). Następujące próbki były niezgodne z wymaganiami:
...czytaj więcejInformacjaz przebiegu wypoczynku dzieci i młodzieżyna terenie województwa warmińsko-mazurskiegow wakacje letnie 2017 r.
...czytaj więcejCo to jest fipronil?
Fipronil jest silnie toksycznym biocydem o szerokim spektrum działania. Jest wykorzystywany do zwalczania szkodliwych owadów i pajęczaków takich jak mrówki, muchy, wszy, wszoły, kleszcze, karaluchy, roztocza, itp. Jest stosowany również w preparatach weterynaryjnych.
...czytaj więcejPoprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) w dniu 11.08.2017 niemiecki punkt kontaktowy przekazał informację o dystrybucji z Niemiec do Polski 4900 broilerów pochodzących z fermy drobiu, na której zastosowano fipronil.
W badaniach urzędowych w Niemczech potwierdzono obecność fipronilu w jajach pochodzących z ww. ferm, jednakże próbka badanego mięsa (z jednego broilera) zbadana przez władze niemieckie nie zawierała fipronilu.
Odbiorcą broilerów w Polsce był jeden zakład w miejscowości Zalewo w województwie warmińsko-mazurskim, który znajduje się pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej. Zgodnie z informacją przekazaną przez Inspekcję Weterynaryjną, brojlery wykorzystano do produkcji mięsa.
Po uboju brojlerów mięso zostało sprzedane do innych zakładów będących pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej oraz dwóch hurtowni pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
...czytaj więcejGłówny Inspektor Sanitarny otrzymał informację o niedozwolonym zastosowaniu nasion szałwii hiszpańskiej (chia) w niektórych kategoriach środków spożywczych (np. jogurtów, deserów).
W opinii z 2009 roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ocenił bezpieczeństwo całych i mielonych nasion chia. Dane toksykologiczne nie wskazują na potencjalne negatywne skutki zdrowotne związane ze spożyciem tych nasion w ilości do 5%. Zgodnie z decyzją Komisji nr 2009/827/WE nasiona te zostały dopuszczone do zastosowania wyłącznie do pieczywa.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie informuje, że od dnia 23.06.2017 r. zaprzestaje wykonywania badań materiału z dróg moczowo-płciowych w kierunku Mycoplasma metodą hodowlaną.
...czytaj więcejDo zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy między innymi sprawowanie nadzoru nad warunkami higieny wypoczynku i rekreacji - w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych (art.1 pkt 5 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej - Dz. U. z 2015 r., poz.1412 z późn.zm.). Do zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy w szczególności kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne w ośrodkach wypoczynku.
...czytaj więcejEuropejski nadzór epidemiologiczny nad występowaniem legionellozowegozapalenia płuc prowadzi Europejska Sieć Nadzoru nad Chorobą Legionistów(European Legionnaires Disease Surveillance Network ELDSNet). Jest onakoordynowana przez Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób(ECDC). Prowadzi wymianę informacji między krajami, w których wystąpiłyzachorowania i krajami, w których mogłoby dojść do zakażenia.
Punkt kontaktowy sieci ELDSNet w Polsce znajduje się w ZakładzieEpidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego ZakładuHigieny.
Wszystkich zainteresowanych wirusem ZIKA zachęcamy do odwiedzenia strony:
http://gis.gov.pl/o-nas/aktualnosci/306-informacja-dla-osob-podrozujacych-do-ameryki-poludniowej-w-region-pacyfiku-do-afryki-oraz-indonezji
Każdego roku w wyniku zatrucia tlenkiem węgla (czadem) umiera w Polsce kilkadziesiąt osób. Przyczyny tragedii są zazwyczaj podobne: zaniedbanie, niewiedza, niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych, wadliwa instalacja odprowadzania spalin.
...czytaj więcej„Dopalacze” stanowią ważny społecznie problem wpływający negatywnie na zdrowie mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. Są one w ostatnich latach jednym z najważniejszych, zidentyfikowanych zjawisk społecznych, któremu trzeba zapobiegać. Wojewódzka i Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne woj. warmińsko-mazurskiego koordynują działania informacyjne, skierowane do społeczeństwa, na temat zagrożeń zdrowotnych związanych z zapobieganiem i eliminowaniem negatywnego zjawiska zażywania „dopalaczy”. Inicjują i wytyczają kierunki przedsięwzięć zmierzających do zaznajamiania społeczeństwa woj. warmińsko-mazurskiego z konsekwencjami zdrowotnymi zażywania tego typu środków. Pobudzają aktywność społeczną do działań profilaktycznych. Udzielają pomocy w prowadzeniu tego typu działalności. W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego realizowanych jest szereg działań edukacyjno-profilaktycznych, ukierunkowanych między innymi na zapobieganie zjawisku zażywania „dopalaczy”.
...czytaj więcej800 060 800 - bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu można uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości, czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.
...czytaj więcejCykl programów telewizyjnych zatytułowanych „Nasze Zdrowie”, który jest emitowany na antenie TVP Olsztyn już od czterech lat, a którego producentem jest Telewizyjna Agencja Producencka TAP1 z Olsztyna zajął trzecie miejsce w ogólnopolskim plebiscycie KNOW HEALTH. Cykl programów prezentuje działania związane z promocją zdrowia i oświatą zdrowotną, którą realizuje w województwie warmińsko-mazurskim Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie oraz Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.
Wyroby przeznaczone do wybielania zębów są produktami kosmetycznymi, w stosunku do których obowiązują przepisy rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 dot. produktów kosmetycznych. Substancją czynną stosowaną w tych wyrobach jest nadtlenek wodoru lub związki go uwalniające, a ww. rozporządzenie wprowadza ograniczenia odnośnie stosowania ww. substancji w wyrobach do wybielania zębów
...czytaj więcejMimo postępu cywilizacyjnego, dużej dostępności do środków higieny osobistej, wszawica jest nadal problemem. Najczęściej problem ten dotyczy dzieci. Zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskiem Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącym profilaktyki i zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży.
...czytaj więcejWszawica była i jest chorobą wstydliwą, kojarzoną z biedą i brakiem higieny. Wydawałoby się, że w XXI wieku z tego typu schorzeniem nie powinniśmy już mieć do czynienia. Prawda jest jednak inna. Co roku media informują o zachorowaniach na wszawicę, głównie u dzieci – zarówno w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach. W załączeniu stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia dotyczące zapobiegania i zwalczania wszawicy.
...czytaj więcej
Wprowadzone zostały zmiany w zakresie organizacji i prowadzenia nadzoru nad kąpieliskami i miejscami wykorzystywanymi do kąpieli w związku z nowelizacją ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (zmiany wprowadzone ustawą z dnia 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy Prawo wodne (Dz. U. z 2010 r. Nr 44, poz. 253).
Ta ostra choroba dotyka dzieci w okresie przedszkolnym, kiedy maluchy biorą do ust różne przedmioty, które wpadną im do rąk. Inną przyczyną jest używanie tych samych butelek z napojami, czy też jedzenie tej samej kanapki z osobą zakażoną wirusem. Szczyt zachorowań przypada na wiek młodzieńczy, gdy dochodzi do pierwszych pocałunków - przyczyną zakażenia jest bezpośredni kontakt ze śliną osoby zakażonej wirusem EBV.
...czytaj więcej