Weszły w życie przepisy, które zaostrzają kary za posiadanie i handel środkami psychoaktywnymi. Teraz sprzedający nowe narkotyki, czyli tzw. „dopalacze” będą odpowiadali jak handlarze narkotykami.
Nowelizacja ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej zakłada penalizację, czyli większą odpowiedzialność karną za posiadanie środków zastępczych. Duża bardziej surowa kara – do 3 lat więzienia - grozi za posiadanie ich w znacznej ilości, a za handel nawet do 12 lat. Nowe prawo usprawnia także dopisywanie nowych substancji psychoaktywnych do listy zakazanych związków chemicznych. Teraz zamiast zmiany ustawy, wystarczy nowelizacja rozporządzenia. Ma to ułatwić walkę z ich producentami.
Zmienione przepisy wprowadzają obowiązek zgłaszania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatrucia środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną. Do końca marca każdego roku Główny Inspektor Sanitarny będzie zobowiązany do sporządzenia raportu podsumowującego zgłoszenia
z całej Polski, a placówki podejrzewające pacjenta o stosowanie nowych narkotyków będą musiały powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego. Ustawa zakłada także utworzenie rejestru zgonów i zatruć spowodowanych przez „dopalacze”. Na Warmii i Mazurach od początku roku zatruło się nimi 45 osób. Nowelizacja prawa zapewnia również takie samo wsparcie osobom uzależnionym od „dopalaczy” jak od innych narkotyków – będą one mogły liczyć na leczenie, rehabilitację i wsparcie psychologiczne.