Jak ograniczyć powstawanie i rozprzestrzenianie się wielolekoopornych bakterii zagrażających zdrowiu i życiu – na to pytanie, podczas spotkania, które odbędzie się w siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie, będą szukali odpowiedzi dyrektorzy szpitali i zakładów opiekuńczo-leczniczych, zespoły do spraw kontroli zakażeń szpitalnych oraz przedstawiciele zespołu do spraw profilaktyki, monitorowania i zwalczania drobnoustrojów wielolekoopornych z zespołem Narodowego Programu Ograniczania Antybiotyków.
Bakterie wielolekkooporne stanowią obecnie jedno z największych zagrożeń zdrowia publicznego. Nadużywanie antybiotyków przez wiele lat, stosowane ich niezgodnie z zasadami doprowadziło do sytuacji, że wiele bakterii uodporniło się na te leki, co sprawia, że w wielu przypadkach nie ma czym leczyć bardzo groźnych zakażeń. W związku z szerzeniem się w szpitalach i zakładach opiekuńczo-leczniczych szczepów wielolekoopornych patogenów bakteryjnych w Polsce, w tym w województwie warmińsko-mazurskim odbędzie się spotkanie, w wyniku którego ma zostać opracowana „Strategia ograniczania powstawania i rozprzestrzeniania się wielolekoopornych patogenów bakteryjnych
w województwie warmińsko-mazurskim”.
Współorganizatorem spotkania jest warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, który jest przewodniczącym/koordynatorem Zespołu ds. Profilaktyki, Monitorowania i Zwalczania Drobnoustrojów Wielolekoopornych na Warmii i Mazurach.
Spotkanie odbędzie się 21.11.2019 r., w godz. 9:00-15:00, w sali konferencyjnej Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej przy ul. Żołnierska 16 C w Olsztynie.
Obraz WikiImages z Pixabay
Do pobrania: